"Шкільний  невроз"

За свідченням фахівців у багатьох дітей має місце "шкільний невроз".
Тривала лівопівкульна навчальна діяльність (читання, письмо, математика, граматика),
спрямована на активний розвиток інтелекту,
формує перенапругу нервово-психічних сил та проблеми з навчанням і поведінкою учнів.

Виниклі невротичні розлади
дорослі нерідко розцінюють як лінь і слабовілля;
помилково підсилюють свої вимоги до дітей,
в той час як їхній організм потребує
розвантаження і психоємоційної корекції
задля уникнення нервового виснаження організму,
розвитку депресії та різних залежностей.

 

 

Докладніше

 

 

За свідченням спеціалістів, виникненню неврозів у школярів сприяє «лівопівкульний» вербально-інтелектуальний акцент у навчанні, що формує перенапругу нервово-психічних сил і хронічний інтелектуальний стрес. Відбувається перевантаження лівої півкулі, пригнічення правої, порушення міжпівкульної взаємодії.

Постійне перевантаження лівої півкулі проявляється підвищеною стомлюваністю, відволікаємістю, безпам'ятністю. Гальмування правої півкулі проявляється дратівливістю, непосидючістю, занепокоєнням, поганим настроєм. У дитини можуть виникнути нав'язливі побоювання зробити що-небудь не так, з'являється непевність у собі, загострене почуття обов'язку, відповідальності, головні болі, тривоги. Зникає безпосередність почуттів, уміння швидко схоплювати інформацію.

Якщо ж починає переважати активність правої півкулі, можливі істеричні прояви й страхи. Дитина втрачає здатність адекватно оцінювати свої дії й робити належні висновки.

На жаль, педагоги й батьки не завжди можуть правильно оцінити психічний стан учнів. Вони найчастіше невротичні розлади розцінюють як слабовілля або погану поведінку дітей і ще більше підсилюють до них свої моральні вимоги.

Перенапруга й виснаження нервово-психічних сил дітей приводить
до розвитку депресії й психосоматичних розладів.

Допомогти дітям з неврозом можна, якщо відновити природний фізіологічний баланс у роботі головного мозку, зменшити навантаження на ліву півкулю й емоційно підвищити активність правої півкулі.

Для дітей з неврозом найбільш комфортним, гармонізувальним, корекційно-оздоровчим навчанням є  музикотерапевтична педагогіка,
при якій стимулюється й урівноважується активність лівої й правої півкуль мозку, поліпшується міжпівкульна взаємодія.

Використання «ПіснеЗнайки» також є надійним засобом попередження порушень фізичного й психічного здоров'я учнів, зокрема "шкільного нервозу". Позитивні емоції, почуття радості, задоволення й упевненості у своїх силах сприяють гармонізації вищої нервової діяльності школярів.

У правопівкульних дітей дуже часто розвивається хронічних стрес через те, що їхня розумова діяльність відрізняється від існуючих методик навчання, більше націлених на лівопівкульну діяльність. У навчальних планах рідко розробляються більше одного стилю навчання. І він частіше орієнтований на лівопівкульну активність. Та й серед педагогів більше лівопівкульних осіб, розумові процеси яких відрізняються від таких у правопівкульних учнів.

Вихід один – учитель повинен розробляти уроки для лівопівкульних і правопівкульних дітей окремо або використовувати універсальні методики «рівнопівкульного» навчання, наприклад «ПіснеЗнайку».

 

Дисгармонія: стрес, невроз, депресія.
Причини, прояви, корекція (рос.).