На головну сторінку

Меню заочних тематичних вебінарів

 

 

Заочний вебінар «вплив Гаджетів на дитину»

 

Все більше спеціалістів у світі визнає
недоцільність використання гаджетів у дітей до 12 років.

Вплив електронних приладів на організм, який активно розвивається,
має більше негативів, аніж позитивів.

Тривале спілкування дітей з гаджетами призводить до порушень і хвороб.

Тому слід чітко контролювати режим роботи дітей з ними. Загальний час користування гаджетами (комп’ютером, планшетом, смартфоном) протягом дня складає:

у віці до 6 років – не більше 20 хвилин (і бажано не кожен день),

6–8 років – до 30-40 хвилин,

9–11 років – до години-півтори,

11–18 років – до 2 годин.

 

Численними дослідженням доведено негативний вплив тривалого використання гаджетів на організм дитини: затримку фізичного, психічного і розумового розвитку; пригнічення когнітивної активності (уваги, пам'яті, мислення, мовлення); порушення зору, сну, поведінки, дрібної моторики, навчальної діяльності; зниження здатності до саморегуляції і самоконтролю, викривлення хребта, збудження нервової системи, ожиріння, діабет, агресію, депресію, а також виникнення залежності (цифрової наркоманії).

 

Часте використання гаджетів сприяє виникненню стресу. Збільшення концентрації кортизолу (гормону стресу) спричиняє роздратування, пригнічує активність лобних доль головного мозку – частини, що відповідає за настрій людини. Тривале занурення в цифровий світ викликає особливу перевтому (стан втоми, спустошення і роздратування). Цю форму стресу називають техногенним виснаженням мозку.

 

Мабуть тому керівники, таких компаній як Apple, eBay, Google обмежують час, який їхні діти проводять за екраном комп’ютерів, планшетів, смартфонів. Вони нерідко відправляють їх вчитись до шкіл, які не мають жодного екрана і використання комп’ютерів в яких заборонено. Чому так? Щоб дати можливість організму дітей повноцінно природно розвинутись. Ці батьки добре знають про небезпеку надмірного захоплення дітей гаджетами. Вони також не розуміють, навіщо поспішати, якщо створені ними технології так легко освоїти (майже, як навчитись чистити зуби). Тож нехай дитячий організм активно і повноцінно розвивається, а коли подорослішає – зможе легко користуватися електронною технікою для навчання і роботи.

Коментарі й обговорення у фейсбуці ...

Додаткова інформація у вебінарах          цифрова залежність

ДО  13  РОКІВ краще без ГАДЖЕТІВ, – свідчать зарубіжні педіатри

 

 

Більш   докладно

 

 

Вплив  планшета  на  дитину:  10  причин  сказати  планшету  «ні»!

Непомірне використання смартфонів і планшетів шкодить здоров’ю дитини,
погіршує її сон, викликає труднощі у навчанні, психічні відхилення,
агресивність та залежність, схожу з наркотичною
 

10 причин захистити спілкування з гаджетами:

1. Це шкодить фізичному здоров’ю

При тривалому використанні планшета погіршується зір дитини. Постійне вдивляння в екран призводить до короткозорості, а напруга очей – до їх сухості. Це загрожує подальшим запаленням і інфікуванням;

Тому, що дитина тривалий час перебуває в одній позі, схиливши голову вниз, погіршується постава, може розвинутися викривлення хребта (особливо страждає шийний відділ).

В результаті довгого тримання гаджета в руках, одноманітного руху пальцями по екрану, можуть виникнути патології кистей: Розтягнення зв’язок, проблеми з сухожиллями, особливо це стосується великого пальця;

Можливо порушення координації між сигналами мозку і рухами рук.

Це може викликати ожиріння. При тривалому використанні планшета дитина зменшує свою рухову активність. Часто, залипаючи в планшеті, любить поласувати чимось смачненьким. За даними досліджень американських вчених, діти, яким дозволено виходити в Інтернет зі своєї спальні, на 30% частіше мають надмірну вагу.

 

2. Це впливає на відносини між дитиною і батьками

Вчені стверджують, що в період від народження до двох років мозок дитини повинен збільшитися в три рази. Нові нейрони утворюються швидше, якщо дитина постійно спілкується з батьками, чує їх голос. Завдяки цьому в головному мозку встановлюються зв’язки, які в майбутньому допомагають налагоджувати емоційні контакти з іншими людьми.

Коли батьки дають в руки дитини планшет, вивільняючи час для інших справ, неминуче скорочується час, проведений разом з малюком, страждає спілкування між ними.

Діти, які годинами сидять за гаджетами, мають проблеми з формуванням нервових зв’язків в головному мозку. Це погано впливає на їх вмінні концентруватися на іншу людину, знижує самооцінку. Тому вони можуть зазнавати труднощів у встановленні особистих відносин в дорослому житті.

 

3. Це може викликати залежність

Професор психіатрії Гері Смолл називає чудове властивість технологій: вони постійно дають можливість робити і отримувати щось нове в віртуальному світі. Від цього дуже важко відмовитися, особливо дітям.

Адже це так здорово – отримати результат, якого ти захочеш, одним натисканням пальця на дисплей. Малюки моментально звикають до цього. На відміну від дорослих, вони не вміють стримувати свої імпульси і контролювати бажання. Захотів – отримав. Планшети і смартфони не вчать дітей самоконтролю, а, навпаки – дають можливість не обмежувати себе в своїх бажаннях. Це викликає залежність, схожу з наркотичною.

 

4. Це прискорює дитячі істерики

Планшет дуже швидко перетворюється в улюблену іграшку дитини, з якою він не бажає розлучатися. Коли ж ви забираєте її у нього, неминучі вибухи істерики і обурення. Малюк не може змиритися з цим, і всіляко демонструє свою лють. Тому подумайте добре, даючи в руки дитини гаджет: чи варто тимчасовий перепочинок наступних за нею істерик?

Доктор Дженні Редескі підкреслює, що девайси – не кращий спосіб заспокоїти і відвернути дитини, адже вони не надають йому можливості сформувати внутрішні механізми саморегуляції.

 

5. Це погіршує сон

Ігри на планшеті і смартфоні перед сном збуджують нервову систему малюка, приводячи до труднощів засипання, до неспокійного сну вночі.

Світло, що випромінюється екраном, пригнічує вироблення гормону мелатоніну, попереджає невролог Енн МаріЧан. Це призводить до зміщення циркадних ритмів людини, збиває цикл сну і неспання. Не дозволяйте дитині гри на планшеті ввечері, і особливо – перед сном. Замініть їх спокійними спільними іграми, читанням книг.

 

6. Це викликає труднощі в навчанні

Дослідження підтверджують, що діти, надмірно захоплюються девайсами, гірше вчаться. У них погіршується увагу, вони не можуть зосередитися, постійно відволікаються. Можуть виникати проблеми з пам’яттю, уявою, фантазією.

Страждає вільний розумовий процес, який підміняється готовими відповідями віртуальної реальності. Дитина не відчуває необхідності самому осмислювати події реального життя. Від цього страждає швидкість розвитку сенсомоторних і візуально-рухових навичок, без яких неможливо навчання.

Нарешті, просто пропадає бажання вчитися, самому здобувати знання. Знижується мотивація навчання.

 

7. Це не розвиває вміння спілкуватися

При активному використанні смартфонів і планшетів живе спілкування витісняється віртуальним, особливо серед підлітків. При спілкуванні он-лайн не бачиш обличчя людини, його міміки, жестів, поз, які багато здатні сказати про емоції. Це не дає можливості розвивати соціальні навички, необхідні для успішної взаємодії з людьми.

Віртуальне спілкування позбавляє дитину можливості побачити реакцію іншої людини, а значить – не дає можливості замислитися про наслідки своїх слів і дій.

 

8. Це може викликати психічні відхилення

Психологи застерігають, що велика кількість часу, проведений дитиною у планшета або смартфона, сприяє психічних розладів. У дітей можуть виникнути депресії, неврози, підвищена тривожність, відсутність прихильності до батьків.

Легкодоступна інформація в Інтернеті, не відповідає віку дитини, може привести до психозу, порушень в поведінці, раннього статевого потягу.

При спілкуванні в соціальних мережах є велика ймовірність наштовхнутися на психічно хворих людей, педофілів.

 

9. Це збільшує дитячу агресивність

Сучасний світ агресивний і жорстокий. Діти, які не обмежені в користуванні гаджетами, стають ще більш агресивними. Адже комп’ютерні герої не відчувають болю і страждань, їм не треба співпереживати і співчувати.

Величезна кількість ігор провокує дитячу жорстокість, зменшують чутливість до насильства. Коли на екрані кров тече рікою, починає здаватися, що це нормально. Таке ставлення багато дітей переносять в реальне життя. Вони починають знущатися над однолітками, бити слабших. На сьогоднішній день є чимало випадків, коли підлітки беруть в руки зброю і розстрілюють людей.

 

10. Це призводить до соціальної тривожності

Надмірне захоплення комп’ютерними пристроями не дає можливість розвивати уміння спілкуватися, підвищувати навички комунікації. Це призводить до того, що діти починають відчувати тривожність в ситуаціях, що вимагають живого спілкування. Вони не знають, з чого почати розмову, як підтримати бесіду, вести себе в суспільстві інших людей. Часто це викликає страх, невпевненість в собі, нервозність. Підлітки починають уникати таких ситуацій, ще більш занурюючись у віртуальний світ, де не треба спілкуватися з живою людиною. Виходить замкнуте коло.

Детальніше...

 

 

ВИРУС ЦИФРОВОГО СЛАБОУМИЯ

Сегодня весь мир помешался на гаджетах:
смартфонах, планшетах и прочей цифровой технике.
Вместе с ними в мир проникает вирус цифрового слабоумия.
И это не шутка, это диагноз.

В 2007 году специалисты заметили, что с каждым годом все больше детей — представителей цифрового поколения страдают расстройством внимания, потерей памяти, низким уровнем самоконтроля, когнитивными нарушениями, подавленностью и депрессией. Исследования показывают, что в мозгу представителей цифрового поколения наблюдаются изменения, похожие на те, что появляются после черепно-мозговой травмы или на ранней стадии деменции — слабоумия, которое обычно развивается в старческом возрасте.

В это сложно поверить, но среднестатистический семилетний европеец уже провел у экранов больше года своей жизни (по 24 часа в сутки), а 18-летний — больше четырех лет!

Хочешь сказать, что сейчас совсем другие дети? Да, дети другие, но мозг у них такой же, что был у человека тысячу лет назад, — 100 миллиардов нейронов, каждый из которых связан с десятью тысячами себе подобных.

Мозг нужно развивать и кормить. Все наши мысли, действия, решения сложных задач и глубокие размышления оставляют след в нашем мозгу.«Ничто не может заменить того, что дети получают от собственного, свободного и независимого мышления, когда они исследуют физический мир и сталкиваются с чем-то новым», — утверждает британский профессор психологии Таня Бирон.

Ты будешь шокирован, но с 1970 года радиус активности детей (пространства вокруг дома, в котором дети свободно исследуют окружающий мир) сократился на 90%! Мир сжался до экрана смартфона. Дети забыли и, что еще хуже, просто не знают, каково это — бегать под дождем, пускать кораблики, лазать по деревьям или просто болтать друг с другом. Они часами сидят, уткнувшись в свой смартфон. А ведь им необходимо развивать свои мышцы, знать о рисках, которые приготовил для них мир, и просто взаимодействовать со своими друзьями. «Удивительно, как быстро сформировался совершенно новый тип среды, где вкус, обоняние и осязание не стимулируются, где большую часть времени мы сидим у экранов, а не гуляем на свежем воздухе и не проводим время в разговорах лицом к лицу», — говорит Сьюзен Гринфилд. Нам определенно есть о чём волноваться.

Мозг формируется, когда есть внешние стимулы и чем больше их будет — тем лучше для мозга. Поэтому очень важно, чтобы дети исследовали мир физически, но не виртуально. Это нужно растущему мозгу, как и тысячу лет назад.

Также ребенку нужен здоровый и полноценный сон. Но современные дети не способны выйти из Интернета и оторваться от компьютерных игр. Это сильно сокращает длительность их сна и ведет к нарушениям. Какое может быть развитие, когда ты уставший и у тебя болит голова, а школьные задания никак не лезут в голову?!

Ты спросишь, как же цифровые технологии могут изменить мозг ребенка? Во-первых, количество внешних стимулов ограничивается из-за однообразного времяпровождения в Интернете. Ребенок не получает необходимого ему опыта, чтобы развить достаточно важные участки мозга, которые отвечают за сопереживание, самоконтроль, принятие решений… А то, что не работает, отмирает. Ведь у человека, который перестал ходить, атрофируются ноги? Дети не привыкли запоминать информацию — им проще найти ее в поисковых системах. Вот тебе и проблемы с памятью. Они ее совершенно не тренируют.
Думаешь, что дети стали намного умнее благодаря Интернету? А знаешь ли ты, что нынешние одиннадцатилетние выполняют задания на таком уровне, который демонстрировали восьми- или девятилетние дети 30 лет назад. Исследователи отмечают, что одной из основных причин этого является жизнь в виртуальном мире.

«Я опасаюсь, что цифровые технологии инфантилизируют мозг, превращая его в подобие мозга маленьких детей, которых привлекают жужжащие звуки и яркий свет, которые не могут концентрировать внимание и живут настоящим моментом», — говорит Сьюзен Гринфилд.

Но ты еще можешь спасти своих детей! Достаточно просто ограничить время пользования всевозможными гаджетами. Ты будешь удивлен, но Стив Джобс, гуру цифровой индустрии, именно так и делал. Его дети не пользовались айпадом вообще, а другие гаджеты им запрещалось использовать по ночам и в выходные дни.

Крис Андерсон, главный редактор американского журнала «Wired», один из основателей 3D Robotics, также ограничивает своих детей в использовании гаджетов. Правило Андерсона — никаких экранов и гаджетов в спальне! «Я, как никто другой, вижу опасность в чрезмерном увлечении Интернетом. Я сам столкнулся с этой проблемой и не хочу, чтобы эти же проблемы были у моих детей».

Сыновья создателя сервисов Blogger и Twitter могут пользоваться своими планшетами и смартфонами не больше 1 часа в день, а директор OutCast Agency, ограничивает использование гаджетов в доме 30 минутами в день. Его младшие дети совсем не имеют гаджетов.

Вот тебе и ответ на вопрос «что нужно делать?». Позаботься о подрастающем поколении. Подумай, какое будущее их ждет через 10-20 лет, если они сегодня проводят полдня перед экранами своим суперсовременных гаджетов.

Детальніше...

 

 

Моторошні  наслідки  цифрової  ери: 
після  цього  ти  заборониш  своїй  дитині  користуватися  гаджетами!

Дослідження показують, що в мозку представників цифрового покоління
спостерігаються зміни, схожі на ті, що з’являються після черепно-мозкової травми
або на ранній стадії деменції – недоумства, яке зазвичай розвивається в старому віці

У це складно повірити, але середньостатистичний семирічний європеєць вже провів біля екранів більше року свого життя (по 24 години на добу), а 18–річний – більше чотирьох років!

 

Хочеш сказати, що зараз зовсім інші діти? Так, діти інші, але мозок у них такий же, що був у людини тисячу років тому, – 100 мільярдів нейронів, кожен з яких пов’язаний з десятьма тисячами собі подібних.

Мозок потрібно розвивати і годувати. Всі наші думки, дії, рішення складних завдань і глибокі роздуми залишають слід в нашому мозку. «Ніщо не може замінити того, що діти отримують від власного, вільного і незалежного мислення, коли вони досліджують фізичний світ і стикаються з чимось новим», – стверджує британський професор психології Таня Бірон.

 

Ти будеш шокований, але з 1970 року радіус активності дітей (простору навколо будинку, в якому діти вільно досліджують навколишній світ) скоротився на 90%! Світ стиснувся до екрану смартфона. Діти забули і, що ще гірше, просто не знають, як це – бігати під дощем, пускати кораблики, лазити по деревах або просто базікати один з одним.

Вони годинами сидять, втупившись у свій смартфон. Але ж їм необхідно розвивати свої м’язи, знати про ризики, які приготував для них світ, і просто взаємодіяти зі своїми друзями.

«Дивно, як швидко сформувався абсолютно новий тип середовища, де смак, нюх і дотик не стимулює, де більшу частину часу ми сидимо біля екранів, а не гуляємо на свіжому повітрі і не проводимо час в розмовах віч-на-віч», – Каже Сьюзен Грінфілд. Нам безумовно є про що хвилюватися.

 

Мозок формується, коли є зовнішні стимули і чим більше їх буде - тим краще для мозку. Тому дуже важливо, щоб діти досліджували світ фізично, але не віртуально. Це потрібно зростаючому мозку, як і тисячу років тому.

Також дитині потрібен здоровий і повноцінний сон. Але сучасні діти не здатні вийти з Інтернету і відірватися від комп’ютерних ігор. Це сильно скорочує тривалість їх сну і веде до порушень. Яке може бути розвиток, коли ти втомлений і у тебе болить голова, а шкільні завдання ніяк не лізуть в голову?!

Ти запитаєш, як же цифрові технології можуть змінити мозок дитини? По-перше, кількість зовнішніх стимулів обмежується через одноманітного проведення часу в Інтернеті. Дитина не отримує необхідного йому досвіду, щоб розвинути досить важливі ділянки мозку, які відповідають за співпереживання, самоконтроль, прийняття рішень ...

А те, що не працює, відмирає. Адже у людини, який перестав ходити, атрофуються ноги? Діти не звикли запам’ятовувати інформацію – їм простіше знайти її в пошукових системах. Ось тобі і проблеми з пам’яттю. Вони її абсолютно не тренують.

 

Думаєш, що діти стали набагато розумнішими завдяки Інтернету? А чи знаєш ти, що нинішні одинадцятилітні виконують завдання на такому рівні, який демонстрували восьми- або дев’ятирічні діти 30 років тому. Дослідники відзначають, що однією з основних причин цього є життя у віртуальному світі.

«Я побоююся, що цифрові технології інфантилізують мозок, перетворюючи його на подобу мозку маленьких дітей, яких залучають тріскучі звуки і яскраве світло, які не можуть концентрувати увагу і живуть сьогоденням моментом», – Каже Сьюзен Грінфілд.

 

Кріс Андерсон, головний редактор американського журналу «Wired», один із засновників 3D Robotics, також обмежує своїх дітей у використанні гаджетів. Правило Андерсона – ніяких екранів і гаджетів в спальні! «Я, як ніхто інший, бачу небезпеку в надмірному захопленні Інтернетом. Я сам зіткнувся з цією проблемою і не хочу, щоб ці ж проблеми були у моїх дітей».

 

Сини творця сервісів Blogger і Twitter можуть користуватися своїми планшетами і смартфонами максимум 1 години на день, а директор OutCast Agency, обмежує використання гаджетів в будинку 30 хвилинами в день. Його молодші діти зовсім не мають гаджетів.

Ось тобі і відповідь на питання «що потрібно робити?». Подбай про підростаюче покоління. Подумай, яке майбутнє їх чекає через 10–20 років, якщо вони сьогодні проводять півдня перед екранами своїх суперсучасних гаджетів.

Детальніше...

 

Чому  діти  до  12  років  не  повинні  користуватися  гаджетами

Діти – наше майбутнє, але у них немає майбутнього, якщо вони зловживають технікою.
Педіатр Кріс Роуен наполягає на тому, щоб заборонити використання
мобільних електронних пристроїв дітьми у віці до 12 років

 ТОП-10 основних причин цього рішення, засновані на даних численних досліджень.

 

1. Вплив на розвиток мозку

У маленьких дітей з народження і до двох років обсяг мозку збільшується в три рази і продовжує розвиватися до 21 року. На формування мозку впливає навколишня обстановка. Надмірне використання технологій може вести до недостатньої уважності і відставання в пізнанні навколишнього світу, порушень навчання, а також підвищеної імпульсивності і зниження здатності до самоконтролю, що може проявлятися як спалахи гніву.

 

2. Відставання у розвитку

Технології відволікають дитину від рухливих занять, а це може призвести до затримки розвитку. Зараз кожна третя дитина, яка приходить в школу, відстає у розвитку, а це негативно позначається на їхній успішності. Рухливість дитини підвищує її уважність і здатності до навчання, а використання технологій до 12 років тільки шкодять розвитку дитини.

 

3. Ожиріння

Телебачення та відеоігри пов'язані з ожирінням. Діти, яким дозволено користуватися гаджетами в їх кімнатах, на 30% частіше страждають від ожиріння.

 Кожен з чотирьох канадських дітей і кожний з трьох дітей в США має зайву вагу. У 30% дітей з ожирінням розвивається діабет, у них підвищується ризик інсульту, серцевого нападу та ранньої смерті. Через ожиріння діти XXI століття можуть стати першим поколінням, багато представників якого не переживе своїх батьків.

 

4. Недосипання

60% батьків не стежать за тим, як і коли їх діти використовують технологічні досягнення, а 75% дітей користуються ними у своїх кімнатах з дозволу дорослих. 75% дітей у віці 9–10 років сплять менше, ніж потрібно в їх віці.

 

5. Психологічні розлади

Технології можуть стати причиною психічних розладів у дітей. Тут мова йде про депресії, тривожності, порушення уваги, аутизмі, біполярному розладі, психозі та проблемній поведінці. У кожного з шести канадських дітей діагностовано психічний розлад, і багато з них вже в такому ранньому віці приймають небезпечні психотропні препарати.

 

6. Агресивність

Жорстокий медіаконтент може викликати у дітей неконтрольовану агресію. Ось, наприклад, у популярній відеогрі "Grand Theft Auto V" багато сцен сексуального характеру, вбивства, тортури і т. д., які також часто можна побачити на телеекранах у фільмах і телевізійних шоу.

 

7. Цифрове слабоумство

Зміст електронних медіа призводить до дефіциту уваги, а також зниження концентрації і пам'яті. Діти, у яких проблеми з концентрацією уваги, не в змозі нормально вчитися.

 

8. Залежність від гаджетів

Чим більше батьки захоплюються технологіями, тим менше часу виділяють для спілкування з дітьми. Тому діти дуже часто, не отримуючи достатньої кількості батьківської уваги, прив'язуються до пристроїв. Станом на 2009 рік кожен з 11 дітей у віці від 8 до 18 років відчував залежність від технологій.

 

9. Радіаційні випромінювання

У травні 2011 року Всесвітня організація охорони здоров'я класифікувала стільникові телефони (і інші бездротові пристрої) як можливі джерела канцерогенів ("категорія ризику 2В") через радіаційні випромінювання. Джеймс Макнейми з канадського Міністерства охорони здоров'я в жовтні 2011 року попередив про те, що "Діти більш чутливі до електромагнітних хвилях, ніж дорослі, так як їх мозок і імунна система продовжують розвиватися".

До грудня 2013 року доктор Ентоні Міллер з Школи охорони здоров'я при Університеті Торонто грунтуючись на нових дослідженнях, контакт з радіочастотами слід класифікувати як 2А (ймовірний канцероген), а не 2В (можливий канцероген).

Американська академія педіатрії дотримується такої ж позиції: небезпека радіації існує.

 

10. Недоцільність

Подальше виховання та навчання дітей за допомогою технологій недоцільно.

Діти – наше майбутнє, але у них немає майбутнього, якщо вони зловживають технікою. Необхідно виробити комплексний підхід, щоб знизити рівень використання технологій дітьми.

Детальніше...

 

Деяким дітям залежність від гаджетів не загрожує

 

Технічний директор eBay відправив своїх дітей до школи без комп’ютерів.

Так само вчинили співробітники Apple, Yahoo, Hewlett-Packard.

Також вони обмежують час, який діти проводять за екранами комп’ютерів,
смартфонів або планшетів.

 

Школа без комп’ютерів

Ось що роблять розумні люди, доки увесь світ залежить від  планшетів і смартфонів та підштовхує до цього своїх дітей. Називається ця школа Waldorf of the Peninsula. Вона має дуже простий старомодний вигляд – дошки з кольоровою крейдою, книжкові полиці з енциклопедіями, дерев’яні парти з зошитами й олівцями. Для навчання в ній використовують звичні, не пов’язані з новітніми технологіями інструменти: ручки, олівці, швейні голки, іноді навіть глину тощо. І жодного комп’ютера. Жодного екрана. Їх використання заборонене.

 

Учні 2 класу, стоячи в колі, повторювали за вчителем вірш, одночасно граючи з мішечком, наповненим квасолею. Мета цієї вправи – синхронізувати тіло і мозок.

У  5 класі діти плетуть на дерев’яних спицях невеликі зразки з шерсті, відновлюючи навички плетіння, отримані в молодших класах. Цей вид діяльності, як стверджує школа, допомагає розвитку здатності вирішувати складні завдання, структурувати інформацію, рахувати, а також розвиває координацію.

 

Нині, коли всі школи квапляться оснастити свої класи комп’ютерами, а багато політиків заявляють, що не робити цього – просто нерозумно. Цікаво, що протилежна думка отримала широке поширення в самому центрі високотехнологічної економіки, де деякі батьки і педагоги дають зрозуміти: школа і комп’ютери не сумісні.

Прихильники навчання без IT впевнені, що комп’ютери пригнічують творче мислення, рухливість, людські взаємини і уважність. Такі батьки вважають, що, коли буде справді потрібно ознайомити своїх дітей з останніми технологіями, у них завжди будуть для цього потрібні уміння та все необхідне вдома.

Пол Томас, колишній вчитель і професор Університету Фурмана, який написав 12 книг про освітні методики в державних установах, стверджує, що для освітнього процесу краще, якщо комп’ютери використовують якомога менше. «Освіта – це насамперед людське переживання, отримання досвіду, – говорить Пол Томас. – Технологія тільки відволікає, коли потрібні грамотність, вміння рахувати і здатність критично мислити».

 

Коли прихильники оснащення класів комп’ютерами заявляють, що комп’ютерна грамотність необхідна, щоб протистояти викликам сучасності, батьки, які вважають, що комп’ютери не потрібні, дивуються: навіщо поспішати, якщо все це так легко освоїти? «Це суперлегко. Це приблизно так само, як навчитися чистити зуби, – говорить містер Ігл, співробітник Google. – Ми робимо технології такими простими, наскільки це можливо. Не бачу причини, чому дитина не зможе опанувати їх, коли подорослішає».

 

Самі ж учні не вважають себе обділеними високими технологіями. Вони час від часу дивляться фільми, грають у комп’ютерні ігри. Діти кажуть, що навіть розчаровуються, коли постійно бачать своїх батьків або родичів за комп’ютерними пристроями.

Орадя Камкар, 11 років, розповів, що нещодавно їздив у гості до родичів і опинився в оточенні п’яти осіб, які грали зі своїми гаджетами, не звертаючи на нього і одне на одного жодної уваги.

 

До речі, коли Стів Джобс керував Apple, він забороняв своїм дітям занадто довго сидіти з айпадами й айфонами.  Мабуть людина, який зробила величезний внесок у розвиток технологій, знає про їх небезпеку більше. У сім’ї Джобса навіть існувала заборона на використання гаджетів вночі й у вихідні дні.

 

Кріс Андерсон, колишній редактор Wired, який зараз став виконавчим директором 3D Robotics, ввів обмеження на використання гаджетів для членів своєї сім’ї. Він навіть налаштував девайси таким чином, щоб кожним із них не могли користуватися більше двох годин на добу. «Мої діти звинувачують мене і дружину в тому, що ми дуже стурбовані впливом технологій. Вони кажуть, що нікому з друзів не забороняється користуватися гаджетами», – розповідає він. У Андерсона п’ятеро дітей, їм від 6 до 17 років, і обмеження стосуються кожного з них. «Це тому, що я бачу небезпеку надмірного захоплення інтернетом як ніхто інший. Я знаю, перед якими проблемами постав я сам, і я не хочу, щоб ці ж проблеми були у моїх дітей», – пояснює він.

 

Алекс Константинополь, директор OutCast Agency, каже, що її п’ятирічний син узагалі не використовує гаджетів у будні дні. Двоє інших дітей, яким від 10 до 13 років, можуть користуватися планшетами і ПК вдома не довше 30 хвилин на день.

 

Еван Вільямс, засновник Blogger і Twitter, каже, що у двох його синів теж є такі обмеження. У їхньому будинку сотні книг, і дитина може читати їх скільки завгодно. А от з планшетами і смартфонами все складніше – вони можуть користуватися ними лише годину на день.

 

Учені кажуть, що вік, у якому можна знімати обмеження на використання технологій, – 14 років. Хоча Андерсон навіть своїх 16–річних дітей обмежив від екранів в спальні. Від будь-яких – навіть екранів телевізора. Дік Костоло, виконавчий директор Twitter, дозволяє своїм дітям-підліткам користуватися гаджетами лише у вітальні і не дозволяє приносити їх у спальню.

Чим же зайняти своїх дітей? Автор книги про Стіва Джобса каже, що гаджети, з якими асоціювалося його ім’я, він легко заміняв спілкуванням з дітьми і обговорював з ними книги, історію – та все, що завгодно. Але водночас у жодного з них під час розмови з батьком не виникало бажання витягти айфон або айпад. У результаті його діти виросли незалежними від інтернету.

Чи готові ви до подібних обмежень?

Детальніше...

 

 

Чому  не  можна  давати  гаджети  дітям

Використання гаджетів більше 2–х годин на день
веде до затримки розвитку дитини, ожиріння,
проблем зі сном і психічних
захворювань

Американські вчені дійшли висновку, що діти у віці до 2–х років взагалі не повинні піддаватися впливу електронних пристроїв, у 3–5 років спілкування з гаджетами має бути обмежено однією годиною на день, а в 6–18 років – 2 годинами на добу.

Це допоможе уникнути низки проблем зі здоров’ям дитини.

 

1. Вплив на мозок

Гаджети загрожують когнітивними затримками, а також підвищують імпульсивність, знижують здатність до саморегуляції та самодисципліни.

 

2. Затримка розвитку

Вчені стверджують, що застосування електронної техніки шкодить розвитку дітей і негативно впливає на їх здатність до навчання.

 

3. Ожиріння

Серед дітей, які неконтрольовано і постійно користуються портативними електронними пристроями, ожиріння зустрічається на 30% частіше.

 

4. Проблеми зі сном

Світло екранів телефонів, планшетів і ноутбуків перешкоджає нормальному засипанню, що призводить до скорочення часу відпочинку і недосипання.

 

5. Психічні захворювання

Замкнутість, розвиток фобій, аутизм, порушення тісного емоційного контакту з батьками – і це не повний перелік впливу гаджетів на здоров’я дитини.

Детальніше...

 

 

10  причин  не  давати  гаджети  дітям

Діти і підлітки використовують гаджети в 4–5 разів більше рекомендованого часу,
що загрожує серйозними
наслідками для здоров'я та життя.
Тож експерти наполягають:
слід заборонити використання мобільних електронних пристроїв дітьми у віці до 12 років

 

1. Вплив на мозок

Мозок дитини втричі збільшується в розмірах від народження до двох років і продовжує рости аж до 21 року. Розвиток мозку в ранньому віці визначається подразниками навколишнього середовища або їх відсутністю. Стимулювання мозку надлишковим впливом гаджетів, інтернетом або телебаченням, як показують дослідження, загрожує когнітивними затримками, підвищеної імпульсивністю, зниженням здатності до саморегуляції і самодисципліни.

 

2. Затримка розвитку

Сидіння за планшетом або телефоном, а значить, нестача руху може призвести до затримки фізичного і розумового розвитку. Ця проблема стала очевидною в США, де кожна третя дитина вступає до школи, маючи відставання в розвитку, що відбивається на успішності. Фізична активність, своєю чергою, покращує увагу і здатність до пізнання і засвоєння нового. Вчені стверджують, що застосування електронної техніки шкодить розвитку дітей і негативно впливає на їх здатність до навчання.

 

3. Ожиріння

Перегляд телевізора і комп'ютерні ігри – приклади нехарчових звичок, які безпосередньо пов'язані з епідемією зайвої ваги. Серед дітей, які неконтрольовано і постійно користуються портативними електронними пристроями, ожиріння трапляється на 30% частіше. Кожен четвертий молодий канадець і кожен третій американський підліток страждають від зайвої ваги, причому серед них в 30% випадків буде діагностований діабет.

Крім того, підлітки, які страждають ожирінням, піддаються більш високому ризику раннього інсульту і серцевого нападу, що серйозно скорочує тривалість їх життя. Вчені б'ють на сполох, закликаючи всіх батьків стежити за вагою дітей, адже перше покоління XXI століття має великі шанси померти раніше за своїх батьків.

 

4. Проблеми зі сном

Статистика США говорить про те, що 60% батьків взагалі не контролюють, як тісно їх діти “дружать” з гаджетами, а в трьох з чотирьох родин дітям дозволяють брати електронні пристрої навіть з собою в ліжко. Світіння екранів телефонів, планшетів і ноутбуків перешкоджає нормальному засинанню, що призводить до скорочення часу відпочинку і недосипу.

За шкідливістю для організму недосипання можна порівняти з недоїданням: і те, і інше виснажує організм, а відповідно, негативно позначається на засвоєнні шкільних уроків.

 

5. Психічні захворювання

Ряд досліджень проводять чіткі паралелі між відеоіграми, інтернетом, телебаченням і порушеннями психіки у молодих людей. Наприклад, ігроманія часто стає причиною незадоволеності життям, збільшення тривожності і посилення депресії. Інтернет-зависання, в свою чергу, призводить до замкнутості і розвитку фобій. Цей список психічних недуг можна сміливо доповнити біполярним розладом, психозом, поведінковими відхиленнями, аутизмом і розладом прихильності (тобто порушенням тісного емоційного контакту з батьками). До відома, один з шести канадських дітей має яке-небудь психічне захворювання, що часто лікується лише сильними психотропними препаратами.

 

6. Агресивність

Жорстокість на ТБ і в комп'ютерних іграх неодмінно знаходить своє відображення в реальному житті. Просто уважно погляньте на фізичне та сексуальне насильство в сучасних онлайн-ЗМІ, фільмах і телепередачах: секс, наруги, тортури, катування та вбивства.

Дитина отримує готову схему поведінки, яку вона може реалізувати в навколишньому його дійсності. І безліч дослідників приходять до одного і того самого висновку: насильство з екрану має як короткостроковий, так і довгостроковий ефект (агресія може проявитися далеко не відразу).

 

7. Цифрова деменція

Наукові спостереження доводять, що захоплення телевізором у віці 1–3 років призводить до проблем з концентрацією уваги на сьомий рік життя. Діти, які не можуть зосередитися, просто втрачають можливість щось дізнатися і запам'ятати. Постійний потік інформації призводить до змін в головному мозку, а після до деменції – зниження пізнавальної діяльності з втратою раніше засвоєних знань і практичних навичок, а також ускладненням або неможливістю придбання нових.

 

8. Залежність

Що більше батьки перевіряють пошту, прокручують стрічку новин, стріляють в монстрів і дивляться серіали, то більше вони віддаляються від своїх дітей. Брак уваги дорослих часто компенсується тими ж гаджетами і цифровими технологіями. В окремих випадках малюк сам стає залежним від портативних пристроїв, інтернету і телебачення. Кожна одинадцята дитина у віці 8–18 років – “цифровий наркоман” .

 

9. Шкідливе випромінювання

У 2011 році Всесвітня організація охорони здоров'я та Міжнародне агентство з вивчення раку класифікували радіовипромінювання стільникових телефонів і інших бездротових пристроїв як потенційний канцероген, визначивши в групу 2B (“можливо канцерогенні для людини фактори”). Однак слід враховувати, що діти більш чутливі до різних негативних впливів, оскільки їх мозок і імунна система все ще розвиваються. Тому, кажуть вчені, не можна порівнювати ризики для молодого і вже сформованого організму, а значить, радіочастотні випромінювання повинні бути рекласифіковано як 2А (ймовірний канцероген) .

 

10. Віддалення від реальності

Надмірне використання дітьми електронних технологій не тільки впливає на їхню психіку і здатність до емпатії, але і робить їх більш уразливими в умовах реального життя, яку вони, за великим рахунком, не знають. Тобто час, проведений у віртуальному світі, часто не вчить їх нічому корисному, а знання електронних пристроїв не забезпечує успіх в майбутньому.

Тож батькам слід замислитися, скільки часу дитина проводить з гаджетами і до яких наслідків це може призвести.

Детальніше...

 

 

10 причин забрати у дитини планшет і смартфон

На думку багатьох дослідників, смартфони, планшети та інші гаджети
негативно позначаються на здатності дітей до навчання,

тому що постійно відволікають їх увагу та роблять їх розсіяними

 

1. Це негативно впливає на здатність дитини до соціалізації.

У віці від 0 до 2 років мозок дитини збільшується в три рази. Голос батьків, їх дотику, спільні ігри можуть допомогти дитині сформуватися саме таким чином, щоб потім встановлювати нормальні емоційні зв’язки з іншими людьми.

Але у малюків, які вже в такому малому віці мають доступ до гаджетів, постійно дивляться мультфільми, все трохи інакше. Їх нервова система починає гірше розвиватися, це погано впливає на концентрацію уваги і сприйняття оточуючих людей.

Коли вони дорослішають, їм стає важче побудувати нормальні гармонійні відносини з оточуючими людьми.

 

2. Діти більше схильні до залежності від гаджетів, ніж дорослі

«Технології залучають людей тим, що в віртуальному світі можна нескінченно пробувати щось нове. Дуже складно відмовитися від їх використання саме тому, що немає ніяких обмежень в задоволенні своїх бажань », – говорить доктор Гері Смолл, професор психіатрії і директор Центру довголіття при Каліфорнійському інституті неврології.

Одним натисканням на кнопку дитина може отримати бажане. Але технології не можуть навчити дитину поміркованості. Саме тому вона звикає до смартфону моментально, але, на відміну від дорослої людини, не завжди може контролювати і обмежувати себе.

 

3. Пристрасть до планшетів і гаджетам провокує істерики

«Якщо ці пристрої стають головним інструментом, щоб заспокоїти і відвернути маленьких дітей, то яким чином будуть розвиватися їхні власні внутрішні механізми саморегуляції?» – задається питанням доктор Дженні Редескі.

Якщо у дитини з’являється прихильність до чого-небудь, вона починає плакати і злитися, коли у неї це намагаються відняти. Але якщо ваш малюк починає істерику з приводу гаджета, не поспішайте знову давати йому планшет тільки заради того, щоб заспокоїти. Це не вирішить проблему, а лише посилить її.

Краще постарайтеся заспокоїти дитину добрим словом і розрадити його обіцянкою сходити погуляти або якою-небудь цікавою історією.

 

4. Постійні ігри сприяють порушенням сну

Доведено, що використання електронних пристроїв у вечірній час несприятливо впливає на якість сну і погано позначається на емоційному і фізичному стані на наступний день.

Нервова система людини відпочиває в період 21:00 – 1:00. Однак багато підлітків нехтують цим відпочинком, замінюючи його на більш захоплююче проведення часу. І, на жаль, менш корисне.

 

5. Надмірне захоплення гаджетами позначається на навчанні і успішності

На думку багатьох дослідників, смартфони, планшети та інші гаджети негативно позначаються на здатності дітей до навчання, тому що постійно відволікають їх увагу та роблять їх розсіяними.

«Ці пристрої часом замінюють практичну діяльність, необхідну для розвитку сенсомоторних і візуально-рухових навичок, які важливі для навчання», – каже доктор медичних наук Бостонського університету Дженні Редескі.

Крім іншого, відео- і онлайн-ігри здатні загальмувати творчу уяву дитини. І не варто лякатися того, що дитині, можливо, зараз нудно. Якщо йому нудно – значить, є привід щось придумати. Саме так у дітей розвивається здатність творчо мислити.

 

6. Планшети впливають на здатність дітей замислюватися про наслідки своїх дій

Спілкуючись в живу, людина навчається стежити за реакцією співрозмовника на його слова, і в цьому йому допомагають інтонації, вираз обличчя, тембр голосу, загальна поведінка. Але якщо дитина спілкується тільки онлайн, він не чує інтонацію, не бачить мову тіла, вираз обличчя. Він не може відчути змін в настрої людини. Тим часом всі ці навички є основою для встановлення людських взаємин.

«Технології здатні зробити процес спілкування простіше», – каже шкільний психолог з Бостона, доктор Кейт Робертс. «Але, коли ми маємо необмежений доступ до такого виду спілкування, ми починаємо забувати про живі зустрічі. Деякі діти взагалі намагаються уникати природних проявів людської природи, тому що їм так набагато легше».

Дитині необхідно постійно наживо спілкуватися зі своєю сім’єю, з однолітками, адже тільки так він зможе навчитися проявляти співчуття, розуміти інших людей. Тільки живе спілкування навчить його відчувати себе невимушено в компанії інших людей, що дуже стане в нагоді в дорослому житті.

 

7. Надмірне захоплення гаджетами може сприяти психічнм розладам

За твердженням експертів, чим більше діти проводять часу за планшетами і гаджетами, тим вище ризик розвитку у них дитячої депресії, тривожності, відсутність прихильності до батьків і рідних братів і сестер. Також у них може розвинутися синдром дефіциту уваги, психози і можуть з’явитися проблеми з поведінкою і послухом.

 

8. Захоплення гаджетами впливає на фізичну активність

Звичка сидіти в інтернеті або грати на планшеті безпосередньо пов’язана з загрозою появи зайвої ваги і навіть виникнення ожиріння, вважають експерти. Адже найчастіше, граючи, спілкуючись або просто проводячи час онлайн, ми не тільки не рухаємося, але при цьому ще й щось жуємо. До ризику набрати зайву вагу в такому випадку піддаються не тільки дорослі, а й діти.

Деякі експерти навіть стверджують, що діти XXI століття стануть першим поколінням, яке не зможе пережити своїх батьків через проблеми, пов’язаних з ожирінням.

 

9. Захоплення гаджетами підвищує рівень дитячої агресії

Багато сучасних дітей практично не вміють проявляти співчуття. Особливо це стосується тих, чиї батьки ніяк не обмежують час їх перебування онлайн. Таким дітям набагато спокійніше і комфортніше в ілюзорному світі інтернет-ігор, де жорстокість і вбивства – це цілком нормальне явище.

Надмірне захоплення такими іграми призводить до того, що дітям починає здаватися. що бути злими і жорстокими – це нормально, і що бити і вбивати – це адекватний спосіб вирішити проблеми.

 

10. Гаджети можуть спровокувати соціальну тривожність і непристосованість

Величезний потік інформації, часом зайвої і шкідливої, навіть дорослу людину може зробити нервовим і неспокійним. Що ж тоді говорити про дітей, які ще менш стійкі до різних хвилювань? Хтось щось написав в соцмережі, можливо, якось сказав щось образливе чи принизив, і все – їх дитячий спокій порушений.

Адже набагато легше написати, ніж сказати в обличчя, а значить, збільшується і ймовірність виникнення подібних ситуацій, які є величезним стресом для підлітків. В результаті вони можуть замкнутися і зовсім перестати спілкуватися в реальному житті з реальними людьми.

Розвиток соціальних навичок – ось що особливо важливо для кожної дитини. Якщо діти занадто нервують через невміння або небажання спілкуватися і взаємодіяти з іншими людьми, – це, в кінцевому підсумку, може перешкодити їх особистісному розвитку і росту.

Детальніше...

 

 

Дитина  гаджет.  Як  гаджети  впливають  на  дітей

Не тільки лікар, але й багато батьків знають, що будь-який гаджет – це шкідливо для дитини.

Психологи стверджують, що вони викликають залежність, яка прирівнюється до наркоманії.
Насправді позбутися від цього дуже складно.

 

Фізичне здоров'я

Не тільки лікар, але й багато батьків знають, що будь-який гаджет – це шкідливо для дитини. Взяти хоча б зір, який починає з часом погіршуватися. Особливо якщо сидіти в вечірній час доби. Очі в напрузі, що призводить до сухості і в результаті утворюється запалення.

А постава? Дитина сидить постійно в незручній позі, сутулиться, неправильно тримає голову, плечі, руки і це приводить в кращому разі до сколіозу. Про це скаже будь-який лікар. Щоб не боліла спина і не було сколіозу, краще записати малюка в басейн. І користь приносить, і покращує здоров'я.

Так сидіння за гаджетами позбавляє руху, здогадуєтеся, які наслідки можуть бути? Звичайно ж, ожиріння. Адже дитина сидить за планшетом або ноутбуком, але і їсть щось.

Як бачите, фізичне здоров'я сильно страждає при тривалому сидінні за гаджетами. Лікарі рекомендують більше гуляти на свіжому повітрі, гратися з однолітками, але не за комп'ютером. Якщо вже сильно хочеться, можна приділити увагу максимум дві години в день. Цього цілком достатньо для розваги.

 

Відносини між дітьми і батьками

Неймовірно складно спілкуватися з дитиною, який захоплений грою за комп'ютером. Якщо у нього не виходить пройти черговий рівень, а мама в цей момент кличе обідати, починається істерика. Найчастіше в такій ситуації поведінка стає неадекватне, може образити батьків або стукнути кулаком по столу. Якщо така ситуація виникла, потрібно негайно виключити віртуальну життя. Іноді доводиться підключати психолога.

Такі ж проблеми і з підлітками, тільки реакція у них більш бурхлива та емоційна. Зверніть увагу, як він реагує на прохання про допомогу в той момент, коли захоплений грою за комп'ютером. У кращому випадку скаже: «мені ніколи, я зайнятий», а в гіршому – штовхне стілець, топнет ногою, а може й нагрубити.

Не тільки дитини, але і у дорослої людини розхитуються нерви при тривалому сидінні за гаджетами. Саме тому, намагайтеся зменшити час до мінімуму. Краще записати дитину в цікаву секцію, частіше спілкуватися з ним і пояснювати, чим загрожують тривалі ігри.

 

Погіршення сну

В іграх відбувається перезбудження, розбудовується нервова система і призводить до певних труднощів. Дуже часто діти погано засинають, і навіть уві сні крутяться, так як емоційно перенесли ту чи іншу гру.

Вечорами дуже шкідливо грати на планшеті або дивитися фільми, мультики і так далі. Потрібно проводити час перед сном в більш спокійній обстановці. Проведіть вечір всією родиною. Розгадуйте кросворди, читайте книги, послухайте спокійну музику.

 

Труднощі в навчанні

Діти, які захоплені віртуальним життям стають неуважними. Саме тому у них погіршується навчання. Також втрачається уваги, уяву і пам'ять. Якщо дитині задали домашнє завдання, а в нього не пройдено новий рівень, ніколи не згадає, що потрібно вивчити вірш або вирішити завдання.

Плюс до всього, в інтернеті стало дуже легко знайти будь-яке рішення. Так навіщо напружувати мізки і думати, якщо можна завантажити, передрукувати й списати. Спробуй потім довести школяреві, що потрібно думати самому. Від цього теж падає успішність.

 

Віртуальне спілкування

Багато підлітки із задоволенням знаходять друзів в соціальних мережах. Вони із задоволенням спілкуються віртуально. В цьому бачать сенс життя. Однак, таким чином розучуються спілкуватися з людьми. У підсумку стають занадто замкнутими і не розуміють, що з часом не зможуть нормально існувати.

Так, багато хто із цим не погодяться, але психологи переконані, що справжнє спілкування набагато краще віртуального.

 

Залежність

Саме від цього і потрібно берегти своїх дітей. Дорослі не завжди розуміють, чому гаджети можуть нашкодити. А ось психологи стверджують, що вони викликають залежність, яка прирівнюється до наркоманії. Насправді позбутися від цього дуже складно.

Щоб не викликати в черговий раз агресію, не можна насильно забирати від комп'ютера. Батькам доведеться пожертвувати своїм часом. Необхідно як можна частіше йти з дому туди, де немає віртуальному житті. Це може бути дитячий майданчик, кінотеатр, цирк або просто вулиця. Перший час бажано щодня ходити туди з дітьми, щоб почати відвикання.

Детальніше...

 

Чому  ґаджети  роблять  дітей  вередливими,  лінивими  та  понурими

Якщо ви хочете, щоб ваша дитина була здоровою
не лише фізично, але й психічно, варто звернути увагу на те,
скільки часу вона проводить за комп’ютером чи в телефоні.
Адже саме через це діти часто погано сплять, почуваються виснаженими та впадають в депресію.

Мозок дитини більш чутливий до використання електронних приладів (планшетів, телефонів, комп’ютерів), аніж більшість батьків можуть собі уявити. Тому вашому маляті потрібно провести не так багато часу з планшетом в руках, щоб це негативно вплинуло на розвиток його мозку.

Багато батьків вірять, що соціальні мережі, електронна пошта і навіть ігри не чинять на дитину такого ж згубного впливу, як перегляд фільмів зі сценами насильства, сексу й жахів. Однак більш ймовірно, що саме інтерактивне спілкування з комп’ютером викличе проблеми зі сном, перепади настрою й навіть порушення вищих функцій мозку, аніж перегляд телевізійних програм.

Отож, пропонуємо вам п’ять найпоширеніших наслідків надмірного захоплення дітей ґаджетами:

 

1. Порушення режиму сну

Яскраве світло від екрана монітора вночі створює помилкове враження, ніби надворі день. Це блокує вироблення гормону мелатоніну, який відповідає за регулювання добових ритмів людини.

Лише кілька хвилин із телефоном вночі можуть викликати затримку вироблення мелатоніну на кілька годин, що підвищує ризик розвитку гормонального дисбалансу й виникнення запальних процесів у мозку.

До того ж високий рівень збудження перешкоджає переходу у фазу глибокого сну, під час якого організм відновлюється.

 

2. Залежність

Багато дітей справді залежні від своїх електронних приладів, адже розваги, доступні за допомогою цих девайсів, стимулюють викид дофаміну — гормону задоволення. Мозку все одно, що спричинило цей викид: електронні прилади чи кокаїн — він хоче ще.

Однак якщо систему заохочення мозку надто часто експлуатувати, щоб отримати задоволення, її рівень чутливості поступово падатиме й наступного разу знадобиться ще більша стимуляція, щоб досягнути поставленої цілі. Так і виникає залежність.

Окрім цього, дофамін впливає на мотивацію людини і здатність фокусуватися на завданнях. Таким чином, навіть найменші зміни чутливості до дофаміну негативно впливають на емоційний баланс дитини.

 

3. Депресія

Результати досліджень показують, що яскраве світло від монітора в темний час доби може стати причиною депресії і навіть суїциду.

Дослідження, що проводилися на тваринах, свідчать про те, що світло монітора до чи після сну може спричинити депресію, навіть якщо тварина не дивиться на екран.

Варто зазначити, що деякі батьки дуже неохоче обмежують власних дітей у користуванні цими приладами, оскільки не хочуть зайвий раз засмучувати малечу. Насправді ж, прибравши телефони й планшети подалі від ліжка, ви захистите своїх дітей від багатьох проблем.

 

4. Стрес

Відповідно до результатів численних досліджень, часте використання електронних приладів сприяє виникненню стресу. Він викликає зміни на гормональному рівні, що призводить до підвищеного роздратування.

Наприклад, різко збільшується концентрація кортизола, який може стати як причиною стресу, так і його наслідком, тим самим формуючи замкнуте коло.

До того ж підвищена збудженість та залежність (від ґаджетів, алкоголю тощо) пригнічують активність лобних доль головного мозку — частини, що відповідає за настрій людини.

 

5. Зниження фізичної активності

Давно відомо, що прогулянки на свіжому повітрі, спілкування з природою, активність за межами власного дому запобігають виникненню стресу, покращують концентрацію та увагу, знижують рівень агресивності.

Отже, чим більше часу дитина проводить із електронними приладами в руках, тим менший позитивний вплив на неї природних регуляторів настрою. 

Детальніше...

 

 

Діти  в  світі  ґаджетів

Мінусів у ґаджетів для дітей значно більше.

 

Науковці довели, що активне «онлайн-життя» дітей
призводить до безпідставної агресії та порушення сну.

 

Фізичне здоров’я

Спершу може здатися, що ґаджети впливають негативно лише на зір. Проте це далеко не все. Часте використання різноманітних девайсів може призвести до порушень кількох органів почуттів: псування зору та слуху, зниження тактильних відчуттів.

Здавалося б, що рухи пальців під час комп’ютерної гри мали б сприяти розвитку дрібної моторики рук дитини, але це хибна думка. Насправді, у цих рухах задіяна мінімальна кількість м’язів пальців, тому дрібна моторика рук лише погіршується. Для розвитку дрібної моторики більш доцільно малювати чи писати.

Під час тривалого сидіння за комп’ютером дитина довго перебуває в одній нерухомій позі. Це може призвести до проблем з диханням, а постійна напруженість тіла, зокрема шиї та хребта, погіршує кровообіг та приводить до болю у спині.

Окрім того, ІТ-залежність призводить до ігнорування активних ігор та прогулянок, що не лише шкодить імунітету, але й призводить по погіршення обміну речовин та ожиріння.

Психічне здоров’я

Науковці довели, що активне «онлайн-життя» дітей призводить до безпідставної агресії та порушення сну. Від тривалої ізоляції задля гри дитина стає напруженою, некомунікабельною, замикається в собі. Виникає нервозність та злість до всього, що не є комп’ютерною грою абощо.

Творча складова

У той час коли традиційна гра в дворі чи читання книги вимагає уяви та фантазії, обдумування персонажів та сюжетів, то ґаджети, навіть якщо це розвивальні програми для діток, звужують уяву. Дитина не «виходить» за рамки екрану, образне мислення не розвивається.

Соціальна сфера

Часто батьки, купуючи смартфон чи планшет дитині, гадають, що лише полегшать собі життя. Світ винайшов навіть такі прилади, як «дитячий пульт» (для фільтрації каналів), «електронний казкар» (пристрій для зчитування казки з книги) та «співак колискових» (пристрій, що співатиме дитині у будь-який час дня і ночі). Батьки все більше своїх обов’язків перекладають на електронні пристрої. Це поширена помилка, адже дитина потребує саме батьківської присутності та уваги. Навіть, якщо Ви не читаєте їй казок, але будьте з дитиною, коли вона сама це робить. Якщо, все перекласти на ґаджети, то зв’язок дитини з батьками може бути повністю розірваний, і, як наслідок, батьки абсолютно втратять свою авторитетність та необхідність у житті малюка.

Детальніше...

 

Фрагмент книги Петровой Е. "ДЕТИ И КОМПЬЮТЕР"

Сидение за компьютером приводит в напряжение тело и детскую психику.
Работа за компьютером ведет к ухудшению зрения и гиподинамии.
Вредное влияние компьютера на ребенка
проявляется и в электромагнитном облучении организма.

 

Психологи, социологи, психиатры, медики, изучая проблему формирования мышления современных детей и подростков, влияние компьютера и Интернета на их физическое и психическое здоровье, приходят к неоднозначным выводам.

Современные студенты, с которыми приходится иметь дело, преподавая в вузе, часто обнаруживают неспособность долго воспринимать (слушать или читать) текст без картинок, неумение выделить главное из текста, который «скачали» из Интернета, пересказать его своими словами. У них другой способ запоминания информации.

 

Признавая неоспоримую пользу компьютера, не следует забывать и об отрицательном влиянии этой умной машины на физическое здоровье и психику ребенка. Длительное сидение за компьютером приводит в напряжение тело и детскую психику. Работа за компьютером ведет к ухудшению зрения и гиподинамии. Вредное влияние компьютера на ребенка проявляется и в электромагнитном облучении организма. Большие дозы, которые могут накапливаться в течение нескольких лет, в конечном результате могут вызвать серьезные последствия. Но больше всего длительное нахождение за компьютером вредит детской психике.

 

Примерами негативных последствий влияния компьютера на ребенка могут быть:

–  детская агрессивность и жестокость, возникающие в результате чрезмерного увлечения аркадными или военизированными играми – «стрелялками», «догонялками», «убивалками»;

–  неправильное восприятие картины мира. Было проведено исследование под названием «Рисунок всего мира». Дети, не зависевшие от компьютера, изобразили яркий и красочный мир с солнцем, людьми, деревьями. В рисунках же детей, которые днями просиживали возле монитора, четко прослеживались признаки повышенного беспокойства, жестокости и страха. На их рисунках присутствовали оружие и даже мертвецы;

–  трудности в общении с другими людьми. Если раньше ребенку, который имел определенные трудности в общении, необходимо было как-то менять себя и предпринимать какие-либо шаги для поисков сближения, то сегодня ситуация другая. Можно просто с головой уйти в компьютер, найти себе друзей в Интернете и спокойно с ними общаться на условиях анонимности. Нет необходимости подстраиваться под окружающих людей, можно вести себя так, как хочется.

 

Ученые заговорили и еще об одном явлении, связанном с цифровой революцией, – эволюции мозга. «На сцену выходит новая раса – цифровые аборигены, которых хай-тек окружал с младенчества, – утверждает известный американский психиатр, профессор Лос-Анджелесского университета и директор Научного центра по проблемам старения Гэри Смолл. – Для развития мозга до его нынешнего состояния потребовалось несколько сотен тысяч лет, а для эволюции, которая происходит под влиянием современных технологий, оказалось достаточно одного поколения!» По мнению Смолла, назрел новый конфликт поколений – «мозговой разрыв», пропасть между мышлением отцов и детей. У младшего поколения мозг претерпевает цифровую перепрошивку с пеленок. И, благодаря пластичности незрелый мозг цифровых аборигенов учится новому необычайно быстро. А мозг людей старшего поколения, которое Смолл называет цифровыми иммигрантами, с большим трудом приспосабливается к высоким технологиям.

Правда, у цифровых иммигрантов с их постаревшими нейронными связями, есть масса своих преимуществ. Взрослый мозг остается пластичным и гибким на протяжении всей жизни. Мобилизовать и переобучить можно даже те его области, которые уже зарезервированы под конкретную задачу. Более того, после 50 лет мы начинаем упорядочивать информацию, что накопилась за долгие годы жизни. К середине жизни также начинают работать оба полушария вместе, а не по отдельности, как в молодости. Это позволяет быстрее находить новые идеи. И, главное, старшее поколение умеет общаться. А у «поколения Next», которое сидит в чатах и скайпах, атрофируются нейронные механизмы, отвечающие за общение лицом к лицу. Кроме того, пока непонятно, как на мозге цифровых аборигенов, с его уникальными нервными связями, скажутся физиологические и психологические эффекты старения.

 

Итак, к каким же выводам приходят те, кто занимается проблемой влияния компьютера на восприятие информации и мышление детей?

Восприятие информации. «Новые дети по-другому воспринимают информацию. Они привыкли, что все должно быть ярким, зрелищным, наглядным», – говорит доктор социологических наук, директор проекта «Новое поколение» ФОМа Лариса Паутова. Это дает и плюсы, и минусы. Учителя отмечают, что у современных детей форма преобладает над содержанием. Ребенок может с легкостью сделать электронную презентацию – красивую, наглядную, яркую, но по содержанию неглубокую, поверхностную. Обилие и разнообразие информации не дает возможности для детальной, скрупулезной, аналитической работы, и в этом их слабость. «Их плюс – море креатива, свобода для творчества и самореализации», – продолжает Паутова. Наступило новое время, когда индивидуальные способности ценятся больше, чем командный дух.

 

Виртуальное общение. Как любое новшество, виртуальное общение имеет свои плюсы и минусы. Оно хорошо в том случае, когда не ограничивает реальное. Иногда онлайн-беседы – неплохой толчок в преодолении застенчивости. Если, скажем, в реальной жизни мальчику, которого считают «ботаником», трудно общаться с девочками, то в чате он чувствует себя раскрепощенным. «При этом не стоит забывать, что полностью заменять одно другим нельзя, – полагает кандидат психологических наук Людмила Аншакова. – Наша психика устроена гак, что человек выбирает путь наименьшего сопротивления, и возвращение к более сложному варианту требует усилий».

То же касается и самовыражения. «С одной стороны, когда собеседник тебя не знает, вроде бы легче высказать свое мнение, в чате можно проверить реакцию на него. С другой, отсутствие видимых эмоций обедняет общение», – считает доцент кафедры возрастной психологии МГПУ Татьяна Авдулова.

 

Правильный режим работы. При несоблюдении режима работы компьютер из друга превращается во врага. Недолгое пребывание за компьютером улучшает концентрацию внимания, а чрезмерное – ухудшает. Завороженное сидение за компьютером может привести к перенапряжению нервной системы, нарушению сна, ухудшению самочувствия, усталости глаз. И чтобы компьютер не вредил здоровью, важно строго регламентировать время, которое ребенок проводит за компьютером. Родителям при решении этого вопроса следует проявить настойчивость и последовательность. Малышам до 6 лет лучше не сидеть за компьютером более 20 минут – и то, желательно, не каждый день. Детям в возрасте 7–8 лет это время можно продлить до 30–40 минут в день, а с 9–11 лет – не более часа-полутора.

 

Компьютерная зависимость. Причиной возникновения компьютерной зависимости у детей и подростков часто становятся неуверенность в себе и отсутствие возможности самовыражения.

Основной мерой профилактики возникновения подобной зависимости является правильное воспитание. При этом важно не ограничивать детей в их действиях (например, запрещать те или иные игры), а объяснять, почему то или иное занятие или увлечение для него нежелательно, что компьютер – это лишь часть жизни, он не заменяет всего остального.

Рекомендуется ограничивать доступ детей к играм и фильмам, основанным на насилии. Если ребенок все же встретился с такой информацией, нужно в доступной форме объяснить ему, почему для него это опасно. Категорический запрет безо всяких объяснений только увеличит интерес ребенка к этой информации, а, кроме того, сделает невозможным обсуждение проблемы между родителями и ребенком.

 

Эволюция мозга. Мнения по этой проблеме разделились. По мнению пессимистов, к числу которых относится доктор медицинских наук Виктор Черепанов, информационно насыщенная среда не стимулирует, а душит воображение. Дети потребляют огромное количество «готовой» информации – видео-, аудио-, говорящие игрушки, интерактивные игры. Повзрослев, они усаживаются за Facebook и Twitter, которые отупляют. Есть исследования, которые показывают: те, кто часами сидит в соцсетях, как бы впадают в детство. Этот феномен психологи назвали «кризисом идентичности». Для него характерны неадекватность самооценки, утрата чувства перспективы, беспричинный пессимизм, внешняя пассивность, бескомпромиссность, а порой, и агрессивность. Психологические эксперименты также показали, что, когда их участникам задавали сложные вопросы, они начинали думать о компьютерах как о палочках-выручалочках.

По сути, рождается поколение людей, нуждающихся в очень примитивном общении, потерявших способность к концентрации внимания и постоянно желающих обратить на себя внимание.

Оптимисты же, к которым можно отнести доктора биологических наук Юрия Щербатова, считают, что нынешние изменения – это неплохо, это просто иначе, чем было раньше. Мир меняется, и человеческий мозг старается более эффективно приспособиться к этим изменениям. Мы иначе организовываем огромное количество необходимой информации, меняем способ запоминания. Смартфоны избавили нас от необходимости запоминать номера телефонов и списки дел, это позволяет занимать голову другими вещами. Facebook или Google не делают нас глупыми, a Twitter и SMS имеют и положительную сторону: приучают к краткости и более четкому выражению мысли.

 

Изучая влияние компьютера на здоровье и психику не только детей, но и уже взрослых людей, ученые отмечают плюсы и минусы этого влияния.

 

Положительными факторами можно считать следующее:

–  благодаря электронной почте, видеоиграм, поиску информации в Интернете растет скорость реакции на зрительные сигналы, повышается внимательность;

–  мозг приспосабливается к быстрой обработке ежедневных потоков информации. У многих даже появляются в мозгу особые нейронные сети, которые ухватывают нужное на лету;

–  стремительно растет средний IQ человека. Новые технологии развивают ум точно так же, как его развивают головоломки или изучение новых языков;

–  интернетоголики быстрее находят выход из любой сложной ситуации в повседневной жизни. Ведь каждый день, отыскивая нужную информацию в Сети, они тренируют те мозговые центры, которые связаны с принятием решений и логикой.

 

При этом не следует забывать и об отрицательных факторах.

–  Интернет уменьшает способность концентрироваться и созерцать, мозг со временем начинает ожидать поступления информации в том виде, в каком ее распространяет Сеть, – в виде стремительного потока частиц. Мышление становится отрывочным, чтение – поверхностным. В итоге люди превращаются в «расшифровщиков информации». А зона мозга, отвечающая за абстрактное мышление, атрофируется;

мозг теряет базовые механизмы, управляющие контактами с другими людьми. Труднее становится считывать чужую мимику во время беседы или угадывать эмоцию;

– хай-тек-революция погружает человека в состояние рассеянного внимания, когда следишь за всем сразу, ни на чем не сосредотачиваясь;

– при увлечении общением онлайн появляется опасность забыть, что значит дружба в реальном мире. Дружеские отношения вытесняются суррогатом, появляются проблемы в общении лицом к лицу;

– Интернет учит многозадачности – возможности выполнять несколько заданий одновременно. Можно слушать музыку и писать в блог, отвлекаясь на проверку почты. Исследования показали: чрезмерная многозадачность усиливает стресс и дефицит внимания, делая работу менее эффективной;

– мозг до такой степени адаптируется к возможностям техники, что память практически не используется. В результате она становится поверхностной и кратковременной. Человек скорее запомнит не саму информацию, а то, в какой папке в компьютере она лежит. Компьютер и Интернет становятся для человека своеобразным «протезом» памяти;

– длительное погружение в цифровой мир вызывает особое переутомление. Многие признаются, что через несколько часов пребывания в Сети начинают ошибаться, перед выходом из Сети ощущают опустошенность, утомление, раздраженность. Это новая форма стресса, которую доктор Смолл назвал техногенным истощением мозга.