На головну сторінку

Меню заочних тематичних вебінарів

 

 

Заочний вебінар «Україна. Депресія. Залежності. Суїцид»

 

Сучасне життя вимагає від сфери освіти нових підходів до розвитку особистості,
здатної успішно реалізувати свій природний потенціал в складних умовах сьогодення, протистояти таким розповсюдженим загрозам,
як стрес, депресія, залежності, агресія, суїцид.

Важливо не тільки забезпечити школярів гаджетами, а й ГАРМОНІЗУВАТИ ЇХНЮ МОЗКОВУ ДІЯЛЬНІСТЬ, яка визначає активність уваги, пам'яті, мислення; стан фізичного й психічного здоров’я, успішність у навчанні і житті.

Для української нації вирішення цих питань є життєво необхідним.

 

Коментарі і обговорення у фейсбуці ...

 

Більш   докладно

 

Статистика  в  Україні

Наркозалежність помолодшала до 10–11–ти років.

Майже 40% українських підлітків 14–18 років регулярно вживають спиртні напої.

Україна – в десятці країн-лідерів з самогубств.

1) Наркоманія. Поширеність вживання ін’єкційних наркотиків в Україні втричі перевищує середньосвітовий рівень. Кількість наркозалежних – 1,5-2 мільйони осіб. Кожен сьомий тяжкий злочин вчинено у сфері обігу наркотиків. Від 8% до 26% дітей  13–16 років пробували наркотики хоча б один раз. Наркозалежність помолодшала до 10–11–ти років. У 2013 році управління ООН з наркотиків та злочинності обрало Україну серед 24 країн, що потребують першочергової допомоги через високий рівень вживання ін’єкційних наркотиків та поширеність ВІЛ серед наркозалежних.

 

2) Алкоголізм. Україна за підсумками 2012 року зайняла третє місце в світі по середньому споживанню горілки на людину. Рівень споживання алкоголю в Україні є одним з найвищих – 20 літрів спирту на душу населення в рік, в той час як відповідно до міжнародних норм, вимираючою вважається нація, яка вживає понад 8 літрів спирту за рік на душу населення.  Щороку через алкоголізм в Україні помирає понад 40 тисяч людей, він є причиною смерті 30% чоловіків; алкозалежних  в Україні є близько 1 мільйона, 100 тисяч щороку потрапляє на облік.  Майже 40% українських підлітків 14–18 років регулярно вживають спиртні напої. ВООЗ провела опитування школярів у 41 країні світу, чи вживають вони спиртне. Україна в списку перша. Близько 20% дітей віком 11–12 років знають, що таке сп’яніння. Вживання пива в Україні серед підлітків за останні чотири роки зросло вдвічі.  в Україні зараз фіксується 25–30% випадків дитячої патології новонароджених, найчастіше спричинених вживанням батьками алкоголю.

 

3) Тютюнопаління.  Від хвороб, спричинених тютюнопалінням, у світі щорічно помирає 5,4 млн. осіб, тобто 1 з 10 смертей спричинена тютюном. Україна посідає 17 місце в списку країн-лідерів за кількістю курців і 2 місце за кількістю викурених цигарок на одну людину. Щорічно до числа курців долучається не менш 100 000 українців. Кожен четвертий підліток в Україні викурює першу сигарету у віці 10 років. Україна є другою країною у світі (після Чилі), де у віці 13–15 років курять більш 30% юнаків і дівчат; серед молоді курить 45% хлопців і 35% дівчат. За офіційною статистикою в Україні щороку від хворіб пов’язаних з курінням помирає 120 тисяч чоловік. Економічні збитки — близько 2 мільярди доларів щорічно.

 

5) Самогубство і психічні захворювання. Через десять років за кількістю смертей суїцид випередить рак. Найбільшу кількість самогубств чинять діти віком до 14 років!!! Україна – в десятці країн-лідерів з самогубств. В середньому за рік у світі добровільно йдуть з життя близько мільйона людей. Це більше, ніж втрати людства в найбільших битвах і в два раз більше, ніж жертв убивств. За останні 45 років рівень самогубств зріс на 60%. Від 20 до 25% самогубств відбуваються в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння. Підвищений ризик самогубства мають гомосексуальні підлітки, які здійснюють спроби суїциду в чотири рази частіше. Українці в 1,5 рази частіше помирають внаслідок самогубств, ніж через ДТП. В 2012 році добровільно пішли з життя понад 9 тис. українців, а це в 2,7 разів більше, ніж загинуло за дев’ять років війни в Афганістані.

За десятиліття 1990—2000 років кількість психічно хворих в Україні зросла на 5% і на кінець 2000 року становила приблизно 1,2 млн. осіб.

8) Азартні ігри (казино, ігрові автомати…). У середньому 12–24% патологічних гравців здійснюють спробу самогубства. Відсоток самогубств серед їхніх дружин в три рази вищий за відсоток серед загального населення. До чого приводять азартні ігри? Ось результати опитування азартних гравців:  26% були розведені; 34% — втратили або кинули роботу; 44% — для сплати боргів крали на роботі; 21% — заявили про банкрутство; 18% — піддавалися арешту; 66% — думали про самогубство; 16% — намагалися покінчити з собою. Нерідко діти стають ігроманами через те, що батьки дозволяють їм годинами просиджувати за комп’ютерними іграми

Докладніше...

 

Статистика  по  темі:  “Паління”,  “Алкоголь”,  “Наркотики”

Серед молоді курить 45% хлопців і 35% дівчат.

Кожен четвертий підліток в Україні викурює першу сигарету у віці 10 років;
Україна є другою країною у світі (після Чилі),
де у віці 13–15 років курять більш 30% юнаків і дівчат.

На сьогодні 40% дітей (від 14 до 18 років) “вже причастились” до алкоголю, при тому, що існує заборона на продаж алкоголю неповнолітнім.

Від загального числа наркоманів в Україні за статистикою – 20% – це школярі, 60% – молодь у віці 16–30 років, 20% – люди більш старшого віку. Середній вік залучення до наркотиків в Україні складає за статистикою 15–17 років, різко збільшується відсоток вживання наркотиків дітьми 9–13 років. Відмічені і випадки вживання наркотиків дітьми 6–7 років – до наркоманії їх залучають батьки-наркомани. Основними місцями поширення наркотиків в містах України є школи і місця розваги молоді – дискотеки і клуби. 70% з опитаних перший раз спробували наркотики саме тут.

Щорік від наркотиків гинуть 70 тисяч українців. В 2006 році від наркоманії померло приблизно 50 тис. чол.

97% наркоманів вперше спробували наркотики у віці з 12 до 19 років».

Докладніше...

 

Барви  життя:  з  наркотиком  чи  без

Вживання наркотиків в Україні досягло загрозливих масштабів.

Статистика, наведена в глобальному звіті Управління ООН з наркотиків і злочинності, показує, що на мільйон дорослого населення України припадає 43 смерті від наркотиків.

У 2013 році, як повідомляє Міністерство охорони здоров'я України, в країні налічується 387 тис. споживачів ін'єкційних наркотиків.

У цьому велика проблема, оскільки нині в Україні 22% людей, що вживають наркотики ін'єкційним способом, заражені ВІЛ.

Вживання наркотиків молодими людьми несе в собі потенційно серйозний ризик ще й тому, що їхній мозок все ще перебуває в процесі розвитку. Як результат регулярного вживання – втрата мотивації, інтересу до навколишніх подій, людина перестає прагнути підтримувати зв'язок з друзями. Тому одним з головних заходів запобігання трагічним наслідкам буде профілактика наркоманії в школах. Для такого виду профілактики необхідне залучення батьків у процес підтримки дитини, а також важливо розробити стратегії адаптації дітей до труднощів процесу навчання, спілкування з однолітками та інших моментів шкільного життя».

Докладніше...

 

Статистика  наркомании  в  Украине

По данным Минздрава, полученным во время исследования численности групп
повышенного риска заражения ВИЧ, количество одних только наркоманов,
употребляющих инъекционные препараты, следует оценивать примерно в 425 тыс. человек 
(около 1,3% населения в возрасте 15–64 лет).

Согласно последним данным исследования, проведенного институтом Горшенина, с проблемой наркомании непосредственно сталкивается каждая десятая семья в Украине.

На наркотические вещества «подсело» примерно 2% населения страны. И ежегодно это количество увеличивается на 7–11%, притом, что по самым скромным оценкам каждый год от наркотиков умирают 10–12 тыс. человек. Такой стремительный рост количества наркозависимых граждан сделал Украину одним из лидеров по темпам распространения наркомании среди населения в Европе.

 

В Украине проблема с наркотиками достигла критической точки. Дальнейшее промедление может провести к необратимым процессам. Наркомания возрастает в геометрической прогрессии, кроме того, в нее вовлекаются все более молодые люди. По данным Минздрава, от 8% до 26% школьников в возрасте 13–16 лет пробовали наркотики хотя бы один раз.

ВОЗ утверждает, что в Украине около 300 тыс. только инъекционных наркоманов, и с каждым годом их становится на 10% больше. Наркомания не заразна, но на определенном этапе многие из тех, кто сидит «в системе», становятся дилерами, то есть реализуют дозы другим людям. За год один наркоман подсаживает на наркотики еще 5–6, а по некоторым данным, и 10–15 человек».

Докладніше...

 

НАРКОМАНІЯ  В  УКРАЇНІ,  СТАТИСТИКА  І  ЦИФРИ

В Україні наркотична епідемія почалася в 90–ті і зараз в країні, тільки офіційно, налічується більше 200 тисяч наркозалежних. Це тільки ті, які перебувають на наркологічному обліку. Справжні цифри назвати складно. Але 3 з 10 людей у віці до 30 років систематично вживають наркотики. 8 з 10 хоч раз в житті куштували важкі психоактивні речовини і знаходяться в групі ризику зриву в постійне вживання.

 

 Найбільший відсоток залежних потрапляє в проміжок від 14 до 25 років. На те, що середній вік наркомана знижується, впливає наявність на ринку нових синтетичних (або дизайнерських) наркотиків, таких як спайс, різні суміші для паління, солі, які призводять до залежності практично з першого вживання. Проблема залежності від цих речовин полягає в тому, що такі наркотики не обов'язково вводити через голку. Досить просто покурити, і це вже викликає важку залежність. А страх перед палінням не так високий, як перед акупунктурою. Тому підлітки по своїй дурості легко попадають під вплив новомодних речовин і без спеціалізованої допомоги обійтися вже не можуть. Простій детоксикації стає мало. Після неї залежний наркоман знову повертається у вживання, тому що повністю міняється образ мислення. Змінюється психотип особи. Міняється характер, модель поведінки. Повністю міняються реакції на типові, повсякденні ситуації. Після цього потрібно допомогу психіатрів, наркологів, фахівців з хімічної залежності.

Докладніше...

 

АЛКОГОЛІЗМ  В  УКРАЇНІ,  СТАТИСТИКА  І  ЦИФРИ.

Україна займає одно з перших місць у світі
по кількості вживання алкоголю 15 літрів спирту в рік на душу населення.
Виродження нації починається при вживанні від 6 до 8 літрів спирту в рік.
В Україні налічується до 1 мільйона людей, які страждають від алкогольної залежності.

Щороку кількість українців стає на 500 тисяч менше.

400 тисяч людей, вмираючих щорічно в Україні, загинули внаслідок нездорового способу життя, і надмірного споживання алкоголю. Згідно з дослідженнями Всесвітньої організації здоров'я, 20% українців вживають алкоголь в кількості, що набагато перевищує норму. Нормою вважається до 2 літрів спирту на рік.

 

Молодий алкоголізм, статистика

Зловживання алкоголем, яке призводить до формування залежності, починається ще в ранньому віці. А до 18 років стає повсякденною нормою. Самий "п'ючий вік" – від 18 до 28 років.

Більшість українців починають куштувати алкоголь до 13 років.

Відповідно до Загальноєвропейского опитуванням молоді про вживання алкоголю і наркотичних речовин, близько 87% школярів в Україні хоч би раз куштували алкоголь. А більше 26% вживають алкоголь кілька разів на місяць.

 

Всесвітня організація здоров'я називає ще сумнішу статистику: 57% дітей у віці до 13 років вживають алкоголь, 40% молодих людей у віці від 14 до 18 років систематично п'ють, і їм вже потрібна реабілітація і спеціалізоване лікування алкоголізму або лікування наркоманії».

Докладніше...

 

Інтернет-залежність  української  молоді:  сучасний  стан  проблеми

Кожне десятиліття породжує нові, властиві тільки йому пристрасті, потяги та залежності. Молодь як провідна та прогресивна ланка суспільства,
на яку завжди покладаються великі надії,
виступає в цьому випадку таким собі лакмусовим папером,
який показує наявні суспільні суперечності.

На тлі залежностей, що вже давно існують, поступово починають проявлятися нові, більш актуальні та злободенні, підкреслюючи своєю появою саме ті проблемні сфери, які не впорядковані належним чином.

Доступність до все нових видів «благ», безперервний розвиток гаджетів, спрямованих саме на розважальну складову суспільного споживання, складності в стосунках із рідними й близькими, падіння рівня емпатійності — це лише частина довгого списку, але вона окреслює негативний бік становлення сучасної української молоді в суспільстві. Всі ці чинники зумовлюють появу на тлі «старих» видів залежностей, як‑от алкоголізм, тютюнопаління, вживання наркотичних речовин, «нових», що динамічно набирають обертів і стрімко розширюють свій ареал в Україні.

У цьому разі залежності виступають своєрідним способом втекти від реального світу, на деякий час відволіктися від життєвих проблем, постійної конкуренції та суєти людського буття.

 

Дослідження провів Український інститут соціальних досліджень ім. Олександра Яременка за підтримки Представництва ЮНІСЕФ в Україні та Європейського моніторингового центру з наркотиків і наркоманії (EMCDDA) в  межах міжнародного проекту ESPAD, проведеного в 33 країнах Європи.

Результати цього дослідження демонструють нам поступове, але все ж стійке зменшення тютюнопаління та вживання алкоголю серед української молоді.

За даними ESPAD, якщо 2011 року частка молодих людей, які курили хоча б один раз в житті становила серед юнаків 67,7%, а серед дівчат — 55%, то 2015 року цей показник знизився до 60,4% у хлопців і до 46% у дівчат (Балакірєва 2015: 22).

Динаміка вживання алкоголю (хоча б один раз за останні 30 днів) з 53,7% в 2011 році знизилася до 42% в 2015.

Здавалося б, що ці позитивні тенденції повинні радувати представників соціальних структур. Але ж насправді вони приховують під собою актуалізацію більш сучасних видів залежностей, як-от інтернет-залежність, вживання ПАР (психоактивні речовини – психотропні засоби, наркотики), азартні ігри тощо.

На сьогодні науковці (Варламова, Гончарова, Соколова 2015: 172) виділяють такі валідні та вимірювані показники інтернет-залежності:

- кількість часу, проведеного в інтернеті;

- способи проведення вільного часу;

- кількість/якість сну, його порушення через використання мережі;

- прояв агресивності, дратівливості при неможливості скористатися інтернетом;

- погіршення робочих/навчальних показників у зв'язку з використанням мережі.

 

Ми не прибічники технопесимістів, але маємо підкреслити свою стурбованість щодо поглиблення проблеми інтернет-залежності серед молоді. Незважаючи на всі переваги масової комп'ютеризації населення, цей процес має серйозні соціальні наслідки. І оскільки на сьогодні інтернет є невід’ємною частиною життя сучасної людини, потрібно зуміти сформувати той необхідний баланс між віртуальним та реальним життям, який дозволить кожному реалізовувати себе як різносторонню особистість у всьому ансамблі людських взаємин без шкоди для здоров’я.

 

Сьогодні кожен третій юнак проводить більше ніж чотири години в інтернеті в робочий день; у 9,9% респондентів виявлена сильна інтернет-залежність, а у 81% (!) помірна інтернет-залежність, виходячи з таких показників, як кількість проведеного часу в інтернеті, мотиви проведення часу в інтернеті, ставлення до соціальних мереж, комп'ютерних ігор, інтернет-серфінгу.

Зараз масштаби інтернет-залежності настільки суттєві, що її виділяють у низку нових залежностей, котрі суттєво впливають на становлення української молоді і суспільство в цілому.

 

Останнім часом за кордоном дуже велика увага приділяється саме цій проблемі. З появою нових технологій з’являються й нові види залежностей. Так, американська вчена Кімберлі Янг на цей момент виділяє п'ять основних видів інтернет-залежності (Янг 2000: 26):

1. комп’ютерна залежність (computer addiction): обсесивна пристрасть до роботи за комп'ютером (програмування, ігор або інших видів діяльності);

2. компульсивна навігація в мережі (net compulsions): компульсивний пошук інформації у віддалених базах даних;

3. перевантаженість інформацією (information overload): патологічна схильність до опосередкованих інтернетом азартних ігор, онлайн-аукціонів, електронних покупок;

4. кіберсексуальна залежність (cybersexual addiction): залежність від «кіберсексу», тобто від відвідування порнографічних сайтів, обговорення сексуальної тематики в чатах або закритих групах «для дорослих»;

5. кіберкомунікативна залежність (cyber-relational addiction): залежність від спілкування в соціальних мережах, форумах, чатах, групових іграх і телеконференціях, що може призвести до заміни реальних членів сім'ї і друзів віртуальними.

В Україні розповсюджена саме кіберкомунікативна залежність. Так, за проведеними дослідженнями, перше місце за відвідуванням посідають саме соціальні мережі — 27% загалом серед молоді. Вищий показник у дівчат — 29,8%, менший у хлопців — 23,9% (Балакірєва 2015: 80).

 

До чого ж призводить інтернет-залежність? Чим вона небезпечна? Річ у тім, що надмірне перебування у віртуальному світі розлучає людину зі світом реальним, призводить до постійно високого рівня тривожності, емоційної відчуженості, труднощів із концентрацією уваги. Через занурення в мережу елементарно може порушуватися режим сну та харчування.

Першим забив на сполох ще 1995 року американський психіатр Іван Голдберг, який запевняв, що надмірне користування інтернетом викликає депресію, стрес, агресію. На сьогодні відомо, що в дітей і підлітків залежність від віртуального простору спричиняє затримку соціального й емоційного розвитку. Як наслідок такого впливу ми можемо отримати суспільство індивідів, не здатних взаємодіяти, мислити колективно, бачити світ очами інших людей — своєрідний знеособлений світ.

 

Щоб спрогнозувати подальші тенденції розвитку цієї залежності, достатньо скористатися досвідом країн, які значно випереджають Україну в інформаційно-технічній сфері.

Так, наприклад, в Японії внаслідок технологічного прогресу виникла така соціальна проблема як «хікікоморі» (букв. «знаходження в самоті», «гостра соціальна самоізоляція»). Цей японський термін позначає людей, які відмовляються від суспільного життя й найчастіше прагнуть до крайнього ступеня соціальної ізоляції й самоти внаслідок різних особистих і соціальних факторів.

Переважно мова йде про 15‑річних підлітків-хлопчиків із забезпечених сімей, які кидають школу й місяцями, а то й роками сидять у своїх кімнатах сам на сам із комп'ютером, уникаючи контактів із зовнішнім світом. На початку своєї роботи японський психіатр Тамакі Сайто був вражений кількістю молодих японців, які ведуть такий спосіб життя. Наразі в 127‑мільйонній Японії їх вже як мінімум мільйон.

 

Окремої уваги потребує так званий «новий тип» японських інтернет-кафе, який існує вже майже десятиліття і почав набирати популярність ще під кінець минулого століття.

Такі інтернет-кафе, що є фактично гуртожитками з маленькими індивідуальними «барлогами», мають невеликий загальний простір, душові, пральні та автомати з безкоштовними напоями. Що найбільше приваблює як відвідувачів, так і постійних мешканців таких закладів, так це низькі за мірками Японії розцінки.

За 750$ в місяць людина отримує кімнату, оснащену окремими дверима, особистий простір розміром приблизно 1,8 м х 1,2 м, необмежений доступ до напоїв на зразок «Кока-Коли», а також інтернет, комп'ютер та телевізор, безкоштовні ковдри й подушки. Правда, існує плата за додаткові послуги, наприклад можливість помитися коштує 3$ (Полыгаева 2015).

 

Згідно з даними Міністерства охорони здоров'я, праці та соціального забезпечення Японії, вже 2007 року 60 900 осіб регулярно ночували в інтернет-кафе, тоді як 5 400 людей жили в цих закладах постійно, бо не мали іншого даху над головою (Полыгаева 2015).

Варто сказати, що будь-які залежності — це лише симптом того, що суспільне життя все менше відповідає людському».

Докладніше...

 

Суїцид  в  Україні:  динаміка  смертності  та  превенція

ВООЗ нараховує 800 причин самогубства
(суспільні катаклізми, війни, стреси акультурації (адаптація переміщених осіб),
економічні кризи, вживання алкоголю, психічні розлади, включаючи депресію, тощо.

Фахівці проблему самогубств пов'язують з депресією, на яку страждають 30–60% пацієнтів терапевтичного профілю.

Найвищий рівень суїцидів в Україні був зареєстрований на початку ХХI ст., далі показники поступово знижувались і в 2014 р. Україна увійшла до групи країн світу із середнім рівнем самогубств 21,2 випадку на 100 тис. населення».

Докладніше...

 

Депресія  серед  українців  і  у  світі

За останні кілька років все більше українців страждають від депресії, підтверджують і вітчизняні лікарі. Одна з причин її виникнення – нестабільна політична та соціально-економічна ситуація у державі.

 

Проте, за словами заступника директора Українського науково-дослідного інституту соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України Валентини Мельник, важко назвати хоча б приблизну кількість українців, яким дошкуляє ця недуга. Оскільки офіційна статистика фіксує лише пацієнтів з важкими психічними розладами.

Саме ці хворі, згідно з законом України "Про психіатричну допомогу", перебувають на обліку у психіатрів і лікуються у стаціонарі або амбулаторно.

"Поганий настрій – це ще не депресія, адже сам цей термін вже означає "клініку". Для депресії характерними є низка фізичних ознак: порушення сну, розлади функцій кишечника (запори), а також понижена продуктивність праці та уповільнене мислення – тобто всі функції організму загальмовуються. І залежно від ступеня цього уповільнення ми оцінюємо міру вираження депресії", – зазначила Валентина Мельник.

Гіподинамія, тобто малорухливий спосіб життя – ще одна з передумов розвитку депресії. Помірна фізична активність, а також повноцінний сон допомагають відновлювати душевні і фізичні сили, покращують психічне здоров'я».

Докладніше...