На головну сторінку

 

 

Відкритий лист
до членів колегії Міністерства освіти і науки України
(далі – МОНУ)

 

 Шановні  члени  колегії  МОНУ!

 

Висловлюю Вам свою пошану і сподіваюся, що розв’язання питання стосовно затвердження Типової освітньої програми «Гармонія інтелекту та здоров’я» буде здійснене в рамках чинного законодавства. Додаю текст відкритого листа до Президента і Прем’єр-міністра України.

 

Розумію, що членам колегії було важко прийняти правильне рішення, оскільки на колегії 22.02.2018 р. їм з боку робочої групи, яка готувала проект рішення колегії стосовно затвердження освітніх програм початкової школи, було надано необ’єктивну інформацію щодо висновків експертів комісії. Тому в листі до Президента та Прем’єр-міністра України я зазначаю, що МОНУ вводить в оману членів колегії і приймає рішення, яке не відповідає чинному законодавству. А саме:

Згідно з нормативними актами затвердження навчальних програм відбувається лише через прийняття рішення МОНУ з наданням грифу МОНУ.

 

У законі України «Про загальну середню освіту» (ч. 3 ст. 15) зазначено: «Запровадження... нових освітніх програм ... можливе лише за рішенням Міністерства освіти України».

 

Відповідно до наказу МОНУ від 17.06.2008 р. №537:

 

п. 1.4. Грифи МОНУ надають такій навчальній літературі:

1.4.1. Навчальним програмамнавчальне видання, що визначає зміст, обсяг, вимоги до результатів навчання…

 

п. 1.7. Гриф "Затверджено МОНУ" надають навчальним програмам з предметів інваріантної складової …

Рішення про надання грифа "Затверджено МОНУ" приймається на колегії МОНУ та затверджується наказом МОНУ.
 

п.1.8. Гриф "Рекомендовано МОНУ" надають підручникам …

Цей вид грифа надають також іншим навчальним виданням і засобам навчання, які зазначені у пунктах 1.4 та 1.5 цього Порядку…

Рішення про надання грифа "Рекомендовано МОНУ" приймається на колегії МОНУ та затверджується наказом МОНУ.

 

Отже:

1. Рішення про затвердження навчальних програм (типових, освітніх) із наданням грифа МОНУ приймається на колегії МОНУ та затверджується наказом МОНУ (а не ДСЯО чи директором закладу освіти відповідно до листа МОНУ від 27.03.2018 р. № 1/9-181).

2. Освітні програми, які не мають відповідного наказу МОНУ про надання грифа МОНУ юридично не є затвердженими й за ними не мають права працювати в закладах освіти. Тобто вісім так званих нетипових програм на сьогодні не затверджено МОНУ. Керівники освітніх закладів і управлінь освіти це добре розуміють і чекають, що питання буде розв’язане в юридичній площині.
 
 

Щодо порушень у затвердженні Типової освітньої програми «Гармонія інтелекту та здоров’я» вимушена була звернутися до суду, Верховної Ради та інших компетентних установ. З подібними зверненнями звернулися до антикорупційних установ представники Верховної Ради. Нажаль, немає іншого способу вирішити питання в юридичній площині.

 

До ДСЯО я не зверталася, оскільки згідно із Законом України «Про освіту», ця установа не має повноважень щодо затвердження Типових освітніх програм (ст. 67).

 Типові освітні програми, якою є програма «Гармонія інтелекту та здоров’я», затверджує МОНУ (ст. 64). Відповідно до «Порядку надання грифів та свідоцтв МОНУ» від 17.06.2008 р. №537 (п. 1.7) рішення про надання грифа навчальним програмам приймається на колегії МОНУ та затверджується наказом МОНУ.

 

Експертизу на відповідність цієї програми Державному стандарту було проведено фахівцями комісії МОНУ. Маю офіційні листи про експертний висновок членів комісії стосовно Типової освітньої програми «Гармонія інтелекту та здоров'я» і лист ДНУ ІМЗО, в яких зазначена ця інформація. Повторне проведення подібної експертизи не передбачено чинним законодавством.

 

Типова освітня програма «Гармонія інтелекту та здоров’я» створена відповідно до Закону України «Про освіту», Державного стандарту початкової освіти на засадах нейропедагогіки, нейропсихології, психофізіології, профілактичної медицини, музикотерапії у рамках медико-педагогічного проекту «Гармонія інтелекту та здоров’я», який успішно пройшов етап апробації та експериментального впровадження (2002–2018) і схвалений фахівцями та батьками. Програма може бути використана в усіх закладах освіти, особливо в системі інклюзивного навчання, що в умовах реформування інтернатної системи є дуже актуальним і соціально затребуваним.

 

Музикотерапевтична педагогіка, яка є основою Типової освітньої програми, дає можливість реалізувати на практиці інтегроване особистісно орієнтоване безстресове корекційно-оздоровче навчання дітей незалежно від особливостей їхнього розвитку, рівня інтелекту і стану здоров'я.

 

Використання Типової освітньої програми «Гармонія інтелекту та здоров'я» є необхідним для навчання дітей з особливими освітніми потребами, а також порушенням фізичного і психічного стану здоров’я (на початок навчання в школі таких дітей до 80%); дітей із недостатньою зрілістю вищої нервової діяльності (60–70% першокласників); учнів із проявами хронічного стресу і депресії (небажання дітей вчитися на рівні третього класу, про що зазначає Л. Гриневич, є ознакою шкільної дезадаптації, обумовленої дистресом і депресією) та ін. Тобто ця програма є необхідною для використання в кожному навчальному закладі заради уникнення наболілих педагогічних, медичних і соціальних проблем. Ось чому вона є типовою освітньою програмою, створеною на основі Закону України «Про освіту» та Державного стандарту початкової освіти.

 

У рамках освітньої діяльності за програмою відбувається одночасне навчання, виховання, розвиток і оздоровлення дітей, корекція порушень пізнавальної та психоемоційної сфери; уникнення проявів шкільної дезадаптації (обумовленої хронічним стресом, «шкільним неврозом», депресією); заощадження часу для відпочинку, гри, творчої діяльності здобувачів освіти.

 

Докладніше про Типову освітню програму «Гармонія інтелекту та здоров'я» можна довідатися на сайті.

 

Розв’язання питання щодо затвердження цієї програми перебуває під контролем Президента та Прем’єр-міністра України, Верховної Ради України. Використання Типової освітньої програми «Гармонія інтелекту та здоров'я» дасть можливість поліпшити не тільки якість освіти і стан здоров'я дітей, а й якість життя українських родин.

 

З повагою,

автор медико-педагогічного проекту
та Типової освітньої програми
«Гармонія інтелекту та здоров’я»,
кандидат медичних наук                                                                          Наталія Яновська

 

06.06.2018 р.

 

Докладніше стосовно порушень МОНУ при затвердженні
Типової освітньої програми «Гармонія інтелекту та здоров’я»,
її особливостей і переваг для розв’язання наболілих проблем;
сучасних реалій освіти і стану здоров’я учнів;
міфів МОНУ щодо прогресивних перетворень у рамках експерименту НУШ і безкоштовності навчання.

 

Матеріали юридичного розслідування стосовно порушень МОНУ
направлено від Верховної Ради в різні антикорупційні установи.

 

Обговорення питання відбувається на сторінках Фейсбуку

«Уміти вчити: спільнота освітян»  та  «Гармонізуюча освіта»